Mazkur shourum O‘zbekistonning eksport salohiyatini Yevropa bozorida keng targ‘ib etish, mahalliy mahsulotlarning xalqaro bozorlardagi raqobatbardoshligini oshirish hamda milliy ishlab chiqaruvchilar bilan Chexiya va boshqa Yevropa davlatlari ishbilarmon doiralari o‘rtasida bevosita hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan muhim platforma hisoblanadi. Shuningdek, u investitsiyaviy va savdo aloqalarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Shourum ekspozitsiyasida mamlakatimizning 17 ta yetakchi korxonasi tomonidan ishlab chiqarilgan 48 turdagi mahsulot namoyish etilmoqda. Ular orasida sanoat mahsulotlari, qurilish materiallari, elektrotexnika buyumlari, maishiy mahsulotlar hamda eksport salohiyati yuqori bo‘lgan boshqa turdagi tovarlar o‘rin olgan.
Tadbir davomida ushbu tashabbus O‘zbekiston mahsulotlarining Yevropa bozoridagi nufuzini yanada oshirish, eksport yo‘nalishlarini kengaytirish va ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Shourum faoliyati orqali mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun Chexiya hamda Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bozorlariga kirish, yangi biznes hamkorlarni jalb etish va istiqbolli savdo-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar yaratilishi qayd etildi.

В рамках деловой поездки представителей Агентства по техническому регулированию Узбекистана в Чешскую Республику в Праге открылся национальный выставочный зал «Сделано в Узбекистане».
Этот зал является важной платформой, направленной на широкое продвижение экспортного потенциала Узбекистана на европейском рынке, повышение конкурентоспособности отечественной продукции на международных рынках и развитие прямого сотрудничества между отечественными производителями и деловыми кругами Чешской Республики и других европейских стран. Он также служит для расширения инвестиционных и торговых связей.
В экспозиции выставочного зала представлены 48 видов продукции, выпускаемой 17 ведущими предприятиями нашей страны. Среди них – промышленная продукция, строительные материалы, электроприборы, товары для дома и другие виды товаров с высоким экспортным потенциалом.
В ходе мероприятия было отмечено, что эта инициатива сыграет важную роль в дальнейшем повышении престижа узбекской продукции на европейском рынке, расширении экспортных направлений и укреплении сотрудничества между предпринимателями двух стран.
Было отмечено, что деятельность выставочного зала создаст широкие возможности для местных производителей по выходу на рынки Чешской Республики и Европейского союза, привлечению новых деловых партнеров и реализации перспективных торгово-экономических проектов.